2025. július 16., szerda

A fa, melyen féreg foga rág (A tiszta férfiúság 18. rész)

 

Fény Untergriesbachban (Passau)


És az erkölcstelenség vétkének ez még csak az egyik büntetése! A lelki pusztulás, mely minden bűnöst kivétel nélkül sújt. Ezt az irtózatos büntetést, a «jellemtelenség betegségét», egy bűnős sem kerüli ki. Megtörténhet azonban, hogy a vétkest eléri a büntetés másik része is: a testi bűnhődés. «A bűn zsoldja a halál.» (Róm. 6,23); a lelki halál mindig, – esetleg a testi is. Még azok is, akik önmagukkal követik el a bűnt, sok értékes életerőt dobálnak el maguktól és ha hosszú éve ken át folytatják ezt, reájuk is leselkedhetik idegzetük megrendülésének veszedelme. De aki meg szerencsétlen, züllött nőkkel követi el bűnét, azt a legszörnyűbb betegség is majdnem biztosan eléri.

Hallottad már a legendát az elsüllyedt gyönyörű világrészről, az Atlantiszról? Azt mondják, mikor tiszta az idő, le lehet látni a tenger fenekére, ahol az óriási nagy földdarab elsüllyedt. Tornyok, kupolák, fantasztikus házak rémisztgetik a mélyről az arra járó hajóst, kinek szívén hideg borzadály szalad keresztül, mikor egy elsüllyedt világ titokzatos szépsége csap felé a hullámsír mélyéből.




Hány ifjúnak életében válik rettenetes valósággá a tengerfenéknek e szomorú legendája? Hány korán rokkant, letört reményű fiatalember zokogja vissza hiába a bűn mélyére süllyedt lelkének visszahozhatatlan szépségeit, egy egész elsüllyedt gyönyörű világot!

Említettem ugyanis, fiam, hogy az erkölcstelenség boné valósággal merénylet a Teremtő tervei ellen. Belekontárkodás az ő terveibe. Aki ennek a bűnnek hódol, ujjat húz a természet törvényeivel. Már pedig ezt büntetlenül tenni nem lehet. A természet törvényeit áthágni saját kárunk nélkül nem lehet.

 

 

Elrettentőén igazolódik be ez az erkölcstelen élettel gyakran járó testi következményeken. Minden bűn tördeli ugyan emberi méltóságunkat, de ez emellett még a testi egészséget is rommá teheti, íme, itt egy bűn, melynek már földi büntetése is van és földi büntetése is rettenetes! Állami igazságszolgáltatás nem sújtja ugyan ezt a bűnt, de a természet szigorúbb minden földi bírónál. A vízözön embereit ezért érte a szörnyű vízáradat; Sodorna lakóit ezért emésztette el a tűz; és rengeteg mai embert ezért emészt el tűznél-víznél keményebb büntetés: a fiatalon megrokkanás.

Mily megrendítően igazolódik ez Ady Endré-nek, a szánalomra méltó magyar költőnek életében, akinek szervezetét a féktelen kicsapongás már korán megtámadta, úgy hogy már ifjú korában elszáll ajkáról a megrettentő panasz:

«... erőm elfogyott,

Van csömöröm, nagy irtózásom,

S egy beteg, fonnyadt derekam.»

(Az ős kaján.)

 

«Hajdan tüzes, bolondos két karom

Még megmozdul vágyva, feszítve

S azután, mint két fojtott kígyó

Mellemre kulcsoltan esik le.»

(Hab helyett kígyót.)

 

Szépség, tisztaság és igazság,

Lekacagott szavak,

Ó, bár haltam volna meg akkor.

Ha lekacagtalak.

Szüzesség, jóság, bölcs derékség,

Ó jaj, be kelletek!

Hiszek Krisztusban, Krisztust várok ...

Beteg vagyok, beteg.

(Hiszek hitetlenül Istenben.)

 


Fiam, ha néha már igen erősnek ereznéd a kísértéseket; ha szinte úgy látszanék, hogy minden erkölcsi megfontolás erőtlen marad az ösztönös természet követelődző viharával szemben, kérlek, jusson eszedbe, amit most itt lángszavakkal szeretnék emlékezetedbe írni: a természet szörnyű bosszút állhat azon, aki erkölcstelen életével az emberi faj tisztaságát veszélyezteti! Az erkölcstelen élet testi egészségedet is meggyöngítheti, aláássa s esetleg nyomorult véghez vezet, sírba dönthet már fiatal éveidben, huszonnégy-huszonhat éves korodban!

Testi bűnhődés.

Aki bűnös élvezeti cikké alacsonyítja Isten terveit, nagy árat fizethet érte. Te most úgy bízol ifjú erődben! Most elvakultan szürcsölöd az élvezet kéj-teli poharát s eszedbe sem jut, hogy nemsokára – talán néhány hónap múlva – már az aljára érsz: keserű, undorító seprűjéhez. Neked nem árt semmi? Azt hiszed, hogy ingyen csinálhatod a nagy tékozlásokat? Hej! Majd ijedten nézel, mikor a természet később beküldi hozzád a számlát! Hiszen orvosilag bebizonyított tény, hogy az a fiatalember, aki túl korán nősült (például húsz-huszonkét éves korában) és így a házasságban korán elégíti ki ösztöneit – pedig megengedett módón –, maga is rendesen korai halállal hal meg, de gyermekei is. A szervezetnek tudniillik a teljes kifejlődéshez szüksége van azokra a nedvekre, amelyeket az illető a korai házaséletben elhasznált.

Minél finomabb, művészibb, bonyolultabb egy szervezet, a természet annál hosszabb ideig építi azt; az emberi testnek, ennek a csodálatosan finom szervezetnek, több mint 20 évre van szüksége, hogy jól kifejlődjék. Több mint 20 éven át éjjel-nappal csendben dolgozik a természet ezen a csodaművön; és főként fontos, hogy az a szerv, amelyik az emberiség szaporodását lesz hivatva szolgálni, csendben, háborítatlanul tudjon fejlődni.




Ha volna fiú, aki minden héten egy darabkát levágna a tüdejéből, mondd, mi lenne belőle egy-két év alatt? És gondold meg, fiam, mily bomlasztó hatással jár a fejlődő szervezetre, ha egy ifjú felizgatja, kínozza nemi szervét, amelynek a lehető legnagyobb nyugalomban és érintetlen pihenésben kellene fejlődnie és ha tizennégy-tizenhat-tizennyolc- éves korában elpocsékolja fiatal erőit, amiket a természet huszonnégy-huszonhat s huszonnyolcadik éveire, a házasélet idejére gyűjtene benne! Gondold meg, hogy a bűnös nemi életével eltékozolt nedvek szükségesek lettek volna a gerincvelőnek és az idegeknek táplálására; gondold meg, hogy az a heves izgalom, amibe ez a bűn a fiú szervezetét tüzeli és az a görcsös állapot, amelybe az idegrendszer a bűn elkövetésének pillanatában kerül, micsoda káros visszahatással jár az egész idegrendszerére, s akkor meg fogod érteni, honnan van az, hogy ma sokszor látunk blazírt fiatalembereket, akiknek tekintete elvesztette frissességét, üdeségét, a lelki ártatlanságnak kedves külső megnyilatkozását; akiknek arcán alig van még a férfiasság vonása és máris szomorúan elhervadt róla az ifjúság rózsája; akiknek izmai petyhüdtek, a hangjuk nem a régi csengő többé, szemük beesett, karikás, orruk hegye fényes s verítékes, arcuk viasz-halvány; akik mindig fáradtak, bármennyit alszanak is; akiket örökös fejszaggatás s álmatlanság kínoz és fenyeget idegrendszerük teljes összeomlásával, a megőrüléssel. Nincs egyébként semmi betegségük, arcuk mégis oly sápadt, piszkossárga, tekintetük révedező.

 

 

Erkölcstelen életüknek rettenetes nyilvános büntetését hordják magukon «Es ist Gerechtigkeit auf Erden, dass Geister Gesichter werden» (nagy igazságszolgáltatás a földön az, hogy a lelkület arccá válik) – mondja Goethe és szava sohasem valósul meg annyira, mint az erkölcstelen cselekedetek romboló erejében.

Semmi annyira nem készíti elő a testi szervezetet a sorvadásra, mint ez a bűn. Mint telhetetlen pióca, szívja el tőle a jókedvet, letörli arcáról az ifjúság rózsáit, kioltja szeméből a lángoló tüzet.

Mert az az anyagveszteség, amelyet bűneikkel eltékozoltak, majdnem húszszor annyi vérveszteséggel egyenlő gyengülést okoz szervezetünkben; ez az anyag tulajdonképpen maga az életerő, ami – minden orvos tanúsága szerint – feltétlenül szükséges a szervezet külső és belső felépítéséhez, az izmok ruganyosságához, a csontok erősségéhez, a szem fényéhez, az értelem s a felfogó képesség élességéhez. Ezek a fiúk ezért maradnak le lassankint mindenben; amint annak a mozdonynak is lassúdik a futása, amelyről a fűtő a szenet egyre az út mellé dobálja le s nem a kazánba.




A legújabb orvosi megállapítások szerint a lélek állapota befolyásolni tudja a test állapotát is. Egyik új gyógymód, a psychotherapia, éppen ez alapon kísérli a beteg organizmus gyógyítását. Már most nyilvánvaló, hogy ennek a szerencsét- len fiúnak folytonosan nyomott lelki hangulata a fiú ideg- zetén is érezteti hatását.

Az idegek folytonos feszültsége s az életerő éveken át tartó tékozlása nem maradhat súlyosabb következmények nélkül. Egy ideig még csak igyekszik pótolni a szervezet az elveszett anyagot, de lassankint ez a pótlás már csak az egész szervezet rovására történik. Hiszen szervezetünknek egyetlen ténykedése sem hat annyira idegrendszerünkre, mint a nemi szerveknek munkája.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Kukkants be egy apácazárdába! Több száz éve senki sem látta, mi van belül

Olyan dolgot osztunk meg veletek, ami Magyarországon eddig még sosem volt látható. Az alábbiakban több olyan videót közlünk, mely megal...

Népszerű bejegyzések