2025. július 9., szerda

A lejtőn lefelé (A tiszta férfiúság 11. rész)





III. fejezet –Fagyás egy májusi éjszakán.

 

 

 


 

«Integritas morum iuvenem facit esse decorum.»

«Az ifjú legfőbb szépsége az erkölcsi érintetlenség.»

 

Egyszer te is elérkezel a válaszúthoz. Vigyázz, fiam, a csalogató ösvényre ne lépj! Alig lehet annak megállania, aki egyszer lejtőre került. Nézd csak annak a szegény fiúnak sorsát, aki rálépett az erkölcsi könnyelműség síkos útjára.

Mint mindenkiben, benne is felébrednek egy napon az új ösztönök és vágyak, amelyekről az előbbi fejezetben olvastál. Felébred benne a meghatározhatatlan kíváncsiság is, hogy az élet eredetének titkait kutassa, ébredező ösztöneit kielégítse s minél többet szeretne érintkezni olyanokkal, akik erről a dologról sokat tudnak neki beszélni.

Olvasd csak el egy kis diák esetét.



Talán tizennégy-tizenöt éves lehetett, mikor egyszer moziban volt. Valami ostoba szerelmi drámát adtak; éjszakai mulatóhelyen lumpoltak férfiak-nők összekeveredve, a férfiak odavoltak az «élvezettől», a nőkön alig volt ruha, pezsgő-koccintás, húzdrá-cigány ... szegény fiú lelkében megmozdult egy eddig ismeretlen érzés, vágy, gondolat s mintha ugyanakkor valami nagyot zuhant volna benne. Mi zuhant? Ki tudja? Valami nagyon kedves vár, egy egész világ omlott benne rommá.

– Te, ezt jó volna nekünk is kipróbálni, úgyse? – szólt most hozzá suttogva, tűzben égő szemmel a szomszédja, egy nagy fiú.

«Igen!» – kiáltott fel benne valami. «Nem!» – kiáltott benne rögtön egy más hang. Újra egy «Igen!», újra egy «Nem!» De nem szólt rá semmit. 0 is csak nézte, nézte vászonra tapadt szemmel az izgató jelenetet. Arca kipirult, a vér bizsergett ereiben, de mikor az előadás végén kijött az utcára s a friss levegő megcsapta arcát, egyszerre névtelen szomorúság ülte meg lelkét: «Én most halálos bűnt követtem el».

Hazament. Elővette a másnapi leckét. Hiába! Esze nem fogott, lelke zavargott. «Elmegyek, meggyónom tisztelendő uramnak!» S csak akkor nyugodott meg végképp, mikor lelki-atyja szelíd szavai végigsimították háborgó lelkét: Ezután jobban vigyázz, fiam!

– Ígérem, soha többé ...

Sajnos azonban pár hónappal később egy színdarabba ment. A címe olyan ártatlan volt: «Tavasz ébredése». Ki tudhatta előre, hogy abban fiúk és leányok fognak a színpadon disznólkodni! De úgy, hogy ha az utcán tennék ezt, a rendőr rögtön bevinné őket. Itt meg drága helyárakért mutogatják. Nem is bírt magával. Szeme úgy a színpadra meredt, majd kiugrott. Szíve lázasan lüktetett. Hazament egész úton piszkos gondolatok kavarogtak agyában. Csak mikor le akart feküdni s megszokott esti imájába kezdett, villant lelkébe az első aggodalom: «Megint bűnbe estem!» Egész éjjel nem tudott aludni. Keservesen sírt benne a lélek. «Holnap elmegyek, meggyónom tisztelendő uramnak», – végtére is ezzel aludt el hajnal felé ...




De reggel, mikor felébredt, már nem akart elmenni. Sőt biztatta is magát: «Utóvégre is már VI.-os diák vagyok! Nekem már ezeket is kell tudnom! Nem vagyok én már gyermek! Különben is az egész csak tudományos szempontból érdekel».

Pár héttel később egy VII.-es «barátja» félrehúzza tíz percben a folyosón s kis füzetet dug a kabátja zsebébe: «Te, itt kapsz egy finom csemegét; telve van művészi fényképekkel». Alig várja, hogy csengessenek már egy órát. Rohan haza s neki a szemtelen «művészi» fotográfiák falásának! Lelkiismerete csendes estéken még megszólal egyszer-másszor, de hangja már egyre bágyadtabb, tiltakozása egyre erőtlenebb, egyszer azután végleg elhallgat. Csend lesz a fiú lelkében ... Csend, a sírok halotti csendje ...

De hát ő éppen ezt óhajtotta; azt akarta, hogy senki útjában ne álljon, mikor ő élni akarja világát.

S a fiú «éli világát»...



A lejtőn lefelé.

Sok mindent hallott már, olvasott, látott, cselekedett. Lassankint «tapasztalt fiú» lett belőle! Az első hónapokban még beérte a szerelmes versekkel, melyeket szakadatlan kitartással költött egymásután. Eleinte még csak szabad idejében faragta verseit egy új «Nap»-ról, melynek ő «halovány hold»-jává lett; de lassacskán már ébren is «Róla» álmodozott, álmából is «Vele» ébredt fel. Mikor tanulni kellett volna, akkor is folyton csak a hiányzó versrímeken törte fejét, vagy az esti korzóra gondolt, ahol a leányok mennyire odalesznek majd az ő legújabb divatú, knickerbocker nadrágjától és vakítóan fehér, sarkos kézelőjétől!

Tényleg, soha a korzóról el nem maradhat a mi diákunk. Egyik délután éppúgy, mint a másikon, ott lejt ő bájos (legalább szentül hiszi, hogy utolérhetetlenül bájos) eleganciával, lakkcipő, fehér kamásni, glaszékesztyű, kabátja felső zsebéből kikandikáló picinyke selyem-zsebkendő csücske – kész gavallér. Mellette a walesi herceg is csak dörmögő medve. Tanárja, ha elmegy mellette, nem tudja elgondolni, honnan az utcán az a bódító parfümfelhő. Honnan is sejthetné, hogy az ő folyton elégtelenre felelő diákja ez a holdvilágot megsóhajtó, turbékoló görcsökben szenvedő, fülig szerelmes kakadu. «Ugye, hogyan csillogok!» – véli magáról. S nem jut eszébe, hogy a rothadt fa is csillog a sötétben. «Hódító úton járok» – gondolja a fiú, «üres divatbáb» – sajnálják a komolyabb járókelők. «Mily elegáns is vagyok!» – hiszi magában, «nézd, milyen maskara!» – mondják a felnőttek. Mily szerencse, hogy még nem találták fel azt a távcsövet, amellyel az emberek lelkébe lehetne látni. Jaj, jaj! Tudod mit állapítana meg ez a messzelátó? «Auszen fix – innen nix.»

Cimborák között.

S ő fel és alá jár az utcán hasonszőrű társaival és folyik köztük a «lélekemelő» társalgás. Jaj annak a leánynak, akit sorsa szembehoz e kis csapattal! Már messziről felszúrják kíváncsi, sóvár tekintetükkel, mikor elhalad mellettük, jó hangosan elejtenek egy-egy megjegyzést róla; és e szellemeskedésükön, vihognak addig, míg új áldozat nem kerül útjukba.




Közben az egyik elújságolja, hogy az antikváriusnak újabb titkos szerzeményei, füzetei érkeztek, mire a csapat betér a boltba s izgatott mohósággal kéri a legújabb «jó dolgokat». «Hiszen tudja, Grünfeld bácsi, nekünk ideadhatja, nem vagyunk mi már gyermekek!» Az édesanyjuk fiókjából titokban szerzett pénzből kifizetik a szennyes nyomtatványokat, azután egy kis «felüdülésre» befordulnak a városka végén búslakodó «Arany Hattyú»-hoz. Itt nyugodtan vagyunk, ide nem jár tanár! «Pincér! Két krigli sört!»

A zsebekből előkerülnek az «öregem» cigarettái, előveszik a legújabban vásárolt malackodó füzeteket is és koccintgatás közben megindulja «nemes» társalgás, adomázás, tanítás, felvilágosítás. Sertések ritkán kotornak fel annyi szennyet bűzhödt pocsolyákból, mint amennyit ez a diáktársaság félóra alatt felkavar nyelvével. És amikor már kitanították egymást minden eszükbe jutott kétértelmű (sőt nagyon is világosan egyértelmű) malackodásra, viccre, énekre és mikor már a titokban kerített pénzből sem futja tovább az ital ára (féllitert úgyis letagadtak már), dolgukat jól végezve hazamennek, vagy esetleg – hazatántorognak.

 

 

Íme, egy gyakori jelenet a kamaszkorból! Más ifjak bukásának más az útja; vannak sokan, akik maguktól jönnek rá erre a bűnre, amelyet kezdetben csak ártatlan játéknak tartanak. De még többen vannak olyanok, akik romlott társaik kitanítása és csábítása által kerülnek legelőször az erkölcstelenség útjára.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Kukkants be egy apácazárdába! Több száz éve senki sem látta, mi van belül

Olyan dolgot osztunk meg veletek, ami Magyarországon eddig még sosem volt látható. Az alábbiakban több olyan videót közlünk, mely megal...

Népszerű bejegyzések